Regionální muzeum Žďár nad Sázavou

Regionální muzeum sídlí od roku 1993 v prostorách městské Tvrze v centru Žďáru nad Sázavou pod kostelem sv. Prokopa. Je otevřeno celoročně. V hlavní budově na Tvrzi se během roku střídají různé výstavypřevážně s regionální tématikou (Svět žďárského měšťana, Žďárský hokej 1939-2009, Kouzlo a magie horáckých Vánoc), dále výstavy umění (Anton Johann Ferenz) včetně toho amatérského (Miloslav Dvořák - obrazy), prezentace v rámci různých festivalů a naučné výstavy nejen pro školy (Mechanica Perspecta, Komunikujeme).V nedalekém Moučkově domě naproti faře u kostela sv. Prokopa se nachází trvalá expozice dějin města, jejíž součástí je také prvorepublikový obchod a měšťanský salón. Pokladna pro krátkodobé výstavy na Tvrzi i pro expozici v Moučkově domě se nachází v budově Tvrze.

Pracovníci muzea poskytují veřejnosti také odborné konzultace a zodpovídají ty nejrůznější dotazy převážně z dějin regionu. Konzultují vysokoškolské seminární práce a realizují odborné přednášky a diskuze.

Veřejnosti slouží též Knihovna a Archiv Regionálního muzea. Knihy jsou půjčovány pouze prezenčně ke studiu v badatelně, nelze si je tedy vypůjčit domů.

V pokladně muzea si můžete zakoupit různé publikace i upomínkové předměty a pohlednice. V prodeji jsou například tyto knihy:  Miloslav Lopaur - Žďárský uličník I., Stanislav Mikule - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Jaroslav Švoma - Žďárský hokej 1939-2009, Stanislav Nenadál - Rybářství na Žďársku.

webové stránky Regionálního muzea Žďár nad Sázavou: http://www.muzeumzdar.cz/