Mláďata v přírodě

zveřejněno: 3. 6. 2015

Vážení spoluobčané,

měsíc červen je měsícem myslivosti a tento měsíc byl zvolen proto, že v něm se rodí nejvíce mláďat zvířat v přírodě. Obracíme se na Vás s žádostí, aby při venčení Vašich psích miláčků, pokud možno došlo k omezení volného pobíhání Vašich psů.
            Ve volné přírodě se v nízké vegetaci a na zemi v této době nachází hnízdící druhy ptactva a mláďat živočichů, z nichž většina před nebezpečím (lidé, psi, kočky aj.) neutíká, ale naopak se přitisknou k zemi či do krytu a vyčkávají pominutí nebezpečí.
            Všechna tato mláďata jsou ohrožena nejen tím, že by je Váš mazlíček (a věřte dokáží to i plemena do nichž byste to nikdy neřekli) přímo zabil, ale také tím, že od psa načichnou, poté co je například pes olíže a jejich matka je již nepřijme a oni uhynou.
            Dále bychom rádi upozornili na to, že mláďata v prvních dnech po narození nemají specifický pach svého druhu, jsou ve většině případů odložená tzn., že jejich matka není s nimi, ale to jen proto, aby mláďata od ní nenačichla a nestala se lehčí kořistí predátorů, ale vždy je někde nablízku a svá mláďata v určitých intervalech kojí. Proto Vás žádáme neodnášejte takto nalezená mláďata, ani na ně nesahejte, skutečně nejsou opuštěná, jen je to způsob jejich obrany před dravci. Pokud budete i tak mít podezření, že dané mládě je opuštěné, dříve než se ho dotknete, konzultujte tuto situaci s osobou znalou tohoto problému (např. náš odbor ŽP MěÚ Žďár n. S., či třeba Váš známý myslivec).
            Děkujeme Vám za pochopení naší výzvy a pevně věříme, že je zájmem nás všech ochrana přírody a zachování druhů v ní žijících.

 

Odbor životního prostředí MěÚ Žďár n. S.

 

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu webu

Snažíme se web dělat nejlépe jak dokážeme. Může se ale stát, že nám nějaká chyba unikne. Pokud nám o chybě dáte vědět, dáte nám šanci ji odstranit. Děkujeme!