Házenkářské finále Sportovní ligy si rozdělí dvě města

zveřejněno: 6. 3. 2017

Dvě místa, dvě haly, dva turnaje – a přece jsou součástí jediné akce. Organizátoři republikového finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství v házené se rozhodli pro zajímavý experiment a závěrečné dějství soutěže přidělili do Nového Veselí a Žďáru nad Sázavou. Ve dnech 20. a 21. dubna sem zavítají nejlepší chlapecká a dívčí školní družstva z celé České republiky v kategorii staršího žactva.

Městys Nové Veselí je vyhlášenou házenkářskou baštou a mužský celek statečně bojuje v extralize. V sousedním Žďáru, vzdáleném pouhých šest kilometrů, však házená dlouhých čtyřicet let spala, než se v roce 2016 znovu rozhodli tuto tradici prostřednictvím mládežnických oddílů obnovit. Vrcholný turnaj Sportovní ligy základních škol tak bude nejen důkladnou pořadatelskou zkouškou, ale současně skvělou příležitostí k propagaci tohoto odvětví.

„Všem účastníkům chceme nabídnout především kvalitní zázemí. Nové Veselí se vyznačuje silnou diváckou kulisou, která je při extraligových zápasech úžasná. Proto doufáme, že fanoušci si najdou cestu i tentokrát. Určitě pozveme všechny školáky z města a věřím, že ve Žďáru to bude podobné. Naše barvy bude hájit výběr Základní školy a Mateřské školy Nové Veselí, kam chodí šest chlapců z házenkářského oddílu – ty doplníme dalšími šikovnými mladíky. U děvčat je to jiné, neboť základní školu navštěvuje pouze jediná hráčka, ale holky se na finále těší a snaží se co nejvíc natrénovat,“ uvádí sportovní ředitel republikového finále Tomáš Augustýn, který je současně ředitelem ZŠ a MŠ Nové Veselí.

Ve sportovních halách v Novém Veselí i Žďáru nad Sázavou se 20. dubna od 14,10 hodin uskuteční zápasy v základních skupinách. O den později se zde od 7,50 hodin odehrají všechny semifinálové duely, stejně jako střetnutí o 3. příčku. Finálová utkání už nejúspěšnější družstva absolvují v Novém Veselí – dívky v 11,30 a chlapci ve 12,30 hodin. Připomeňme si, že chlapci z Nového Veselí se zúčastnili republikového finále v roce 2015, kdy ve střetnutí o bronz podlehli 24:27 ZŠ Nezvěstice.

„Začínal jsem s tenisem, ale když jsme se přestěhovali do Nového Veselí, tak jasně vyhrála házená. Chodil jsem tehdy do druhé nebo třetí třídy. Jiný sport zde vlastně ani nebyl. Vzpomínám, jak jsme v jednom ročníku soutěže o Novinářský kalamář v celostátním finále skončili druzí. Odnesl jsem si z té doby krásné zážitky. Všichni kluci z vesnice jsme bojovali v jednom týmu, ať už ve škole nebo v klubu. Těším se, že si opět připomenu tu jedinečnou atmosféru,“ říká David Šůstek, odchovanec Sokola Nového Veselí a v současné době hráč Dukly Praha.

Jako házenkářský patron Sportovní ligy základních škol při republikovém finále však nebude pouze sedět v hledišti. Společně s extraligovými házenkáři Sokola Nové Veselí absolvuje v rámci večerního All star game exhibici, soutěže, rozhovory i autogramiádu.