Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Regionální muzeum sídlí od roku 1993 v prostorách městské Tvrze v centru Žďáru nad Sázavou pod kostelem sv. Prokopa. Je otevřeno celoročně. V hlavní budově na Tvrzi se během roku střídají různé výstavy převážně s regionální tématikou (Žďár městem, Žďárský hokej 1939–2009, Kouzlo a magie horáckých Vánoc), dále výstavy umění (Anton Johann Ferenz) včetně toho amatérského (Miloslav Dvořák – obrazy), prezentace v rámci různých festivalů a naučné výstavy nejen pro školy (Mechanica Perspecta, Komunikujeme, Pojďte s námi do lesa, Kouzlo cínových vojáčků, Flamberg).V nedalekém Moučkově domě naproti faře u kostela sv. Prokopa se nachází trvalá expozice dějin města, jejíž součástí je také prvorepublikový obchod, měšťanský salón a vzpomínka na Muzeum knihy. Pokladna pro krátkodobé výstavy na Tvrzi i pro expozici v Moučkově domě se nachází v budově Tvrze.

Muzeum během roku pořádá přednášky pro veřejnost v Moučkově domě, komentované prohlídky města, ve spolupráci s farností a dobrovolníky zpřístupňuje věž kostela sv. Prokopa a pravidelně se zapojuje do celorepublikového Festivalu muzejních nocí, pořádaného Asociací muzeí a galerií České republiky. Pracovníci muzea se také věnují publikační činnosti a dokumentaci současnosti, poskytují laické veřejnosti, vysokoškolským studentům i kolegům z oboru odborné konzultace a zodpovídají ty nejrůznější dotazy převážně z dějin regionu.

Veřejnosti slouží též Knihovna a Archiv Regionálního muzea. Knihy jsou půjčovány pouze prezenčně ke studiu v badatelně, nelze si je tedy vypůjčit domů.

V pokladně muzea si můžete zakoupit různé publikace i upomínkové předměty a pohlednice. V prodeji jsou například tyto knihy:  Miloslav Lopaur a kol. – Žďárský uličník II/1 Zámek Žďár, Stanislav Mikule – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Jaroslav Švoma – Žďárský hokej 1939–2009, Bedřich Drož – Dějiny kláštera a města Žďáru na Moravě, František Drašner – Partyzánský výsadek Mistr Jan Hus.

Webové stránky Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou: https://muzeum.zdarns.cz