Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Regionální muzeum naleznete v centru města, asi 200 metrů od náměstí Republiky pod kostelem sv. Prokopa. Nabízíme stálou expozici města v Moučkově domě, krátkodobé výstavy v hlavní budově muzea na Tvrzi, různé akce pro veřejnost a zajišťujeme také zpřístupnění věže kostela sv. Prokopa. Výklad vždy rádi přizpůsobíme zájmu a věku návštěvníků a nechybí ani interaktivní prvky. Podrobnosti naleznete na webových stránkach facebooku muzea.

 

1. Moučkův dům – stálá expozice města

Komentovaná prohlídka provede návštěvníky historií města Žďáru od prvopočátků osídlení až po rozvoj v 19. a 20. století. Její součástí je také prvorepublikový obchod vnímaný všemi smysly, měšťanský salón, seznámení se zdejšími řemesly a výrobky (např. taška síťovka) a nechybí ani databáze fotografií starého Žďáru a jeho obyvatel na dotykových obrazovkách. Zájemci si také mohou vyzkoušet mletí obilí, nebo se převléci za rytíře, mnicha, šaška, kardinála, nebo empírovou dámu.
Více ZDE.

 

2. Tvrz – krátkodobé výstavy

Každoročně se zde vystřídá několik výstav převážně s regionální tematikou (Svět žďárského měšťana, Kouzlo a magie horáckých Vánoc, Necovaný svět), výstavy umění (Anton Johann Ferenz), naučné výstavy nejen pro školy (Nebojte se fyziky, Římské legie, Z říše hmyzu) a jiné (Kloboučku hop!).
O aktuální výstavě se dozvíte ZDE.

 

3. Věž kostela sv. Prokopa

Zájemci se mohou z ochozu věže rozhlédnout po městě Žďáře a jeho okolí a to za doprovodu vyprávění pracovníků Regionálního muzea. Pro jednotlivce je věž zpřístupněna 4x ročně (více ZDE) a pro skupiny nad 10 osob od dubna do října po dohodě předem kdykoliv (více ZDE). Vždy s výjimkou pondělí a deště! Pokořitelé sto a tří schodů mohou také získat turistické razítko. Vše zdarma!

 

4. Akce pro veřejnost

Každoročně organizujeme MUZEJNÍ NOC, zajímavé přednášky, komentované procházky městem atd. Více ZDE.

 

V okolí muzea naleznete také restaurace, cukrárny, kavárny, obchody, infocentrum, parkoviště, zastávky MHD (Žižkova ul. a Havlíčkovo nám.) a Modelové království (vláčky)!