Den válečných veteránů: Teď potřebují naši pomoc!

zveřejněno: 11. 11. 2020

Červené květy máku pomáhají nezapomenout na válečné veterány a pomohou jim v nelehké době karantény

Na stovkách míst po celém Česku si lidé budou moci od začátku listopadu pořídit vlčí mák a vzdát tak úctu lidem, kteří na válečných frontách, v odboji i v novodobých konfliktech bojovali za svobodu a demokracii.
Jedno ze sbírkových míst bude po celý listopad umístěno také v informační kaceláři městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

Veřejnou sbírku u příležitosti mezinárodního svátku - Dne válečných veteránů pořádá již šestým rokem nezisková organizace Post Bellum.

Prostředky z veřejné sbírky u příležitosti Dne válečných veteránů budou věnovány na skutečnou fyzickou a sociální pomoc hrdinům, pamětníkům, kteří bojovali za naši svobodu. Teď potřebují naši pomoc oni.

 Plakát

Post Bellum pomoc poskytuje prostřednictvím svého nově založeného Centra pomoci Paměti národa. Díky síti dobrovolníků napříč celou republikou dokáže pomoct s každodenními starostmi, které se pro seniory mohou stát skutečně obtížnými. Centrum pomoci Paměti národa umí zajistit nákupy či obědy, vyzvednout léky, vyvenčit psa, obstarat odvoz k lékaři nebo drobné pochůzky. Dokáže ale také zprostředkovat odbornou, například psychologickou pomoc. A v neposlední řadě pomáhají dobrovolníci zvládat pamětníkům jejich domácí izolaci – díky telefonátům od lidí z Centra pomoci Paměti národa se mohou pamětníci svěřit, sdílet svoje starosti i radosti, nebo si jednoduše jen popovídat a být slyšet.

Den válečných veteránů se 11. 11. slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák, který je symbolem tohoto svátku, pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě.

Sbírku je možné podpořit také on-line na denveteranu.cz, či nákupem vlčích máků na eshop.pametnaroda.cz.

Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z druhé války, účastníci odboje za 2. sv. války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají. 

Více na www.denveteranu.cz   /   www.postbellum.cz / www.pametnaroda.cz

 

Sbírka Paměti národa ke Dni válečných veteránů v roce 2019:

  • 1 732 638 korun
  • 233 zapojených měst a obcí
  • 857 sbírkových míst
  • více než 620 dobrovolníků
  • 58 200 rozdaných vlčích máků

QR kód

 

 

Fotografie z předchozích ročníků: