Lepší Žďár nad Sázavou

zveřejněno: 16. 7. 2015

Žďár nad Sázavou se připojil k desítkám měst v České republice, která aktivně využívají projekt Lepší místo. Na počátku projektu byla myšlenka dát občanovi možnost, místo brblání nad špatným stavem věcí ve městě, reálně se podílet na změně veřejného prostoru k lepšímu. Před třemi lety tak vznikl projekt Lepší místo, který se z původního domovského města Kolína šíří po celé České republice.

 

Lepší místo najdete na webu www.lepsimisto.cz nebo si ho můžete stáhnout do svého chytrého telefonu jako jednoduchou aplikaci.

Oboje slouží k rychlému hlášení nedostatků veřejného prostoru těm nejkompetentnějším osobám. Nejčastěji se jedná o záležitosti typu rozbitého odpadkového koše, povalené dopravní značky, dlouho ignorovaného nepořádku či poškozené lavičky. Lepší místo ale může řešit i závažnější problémy, jako je třeba nebezpečná křižovatka se špatným rozhledem nebo neosvětlený přechod pro chodce.

Lepší místo je přístupné pro kohokoli, kdo disponuje počítačem s internetovým připojením nebo chytrým telefonem. Princip hlášení tzv. tipů je vyfotit a s krátkým komentářem vložit na Lepší místo. Poté občan může sledovat, jak je s jeho tipem ze strany města nakládáno, jaký je vývoj a způsob řešení. Výhodou této aplikace je možnost obousměrné komunikace. Ne každý tip je snadno a rychle řešitelný, každopádně odpověď v podobě vysvětlení situace je vždy efektivnější než mlčení. Občan se raduje z toho, že vedení obce není jeho podnět lhostejný a radost z vyřešeného tipu je pak motivací k další veřejně prospěšné aktivitě.

V dnešní době jsou velice oblíbené termíny transparentnost a otevřenost. Občané je požadují a radnice je s oblibou deklarují. Lepší místo k průhlednému jednání a efektivní komunikaci občan – úřad reálně přispívá. Lepší místo by mělo k efektivnější komunikaci s občany posloužit také nové komunitní koordinátorce městského úřadu.