Slavnosti jeřabin

 

 Evropská unie              Interreg              Kraj Vysočina

 

Pár slov na úvod…

Máme tu další Slavnosti jeřabin. Letošní 28. ročník se prolíná s výročím tří set let našeho hvězdného kostela na Zelené hoře, takže hlavní téma je přirozeně baroko a Santiniho dílo. Čeká na vás umění, zájezd, dětské hry i oblíbený festival jídla. Slavnosti jeřabin trvají od 25. srpna do 18. září.

 

P.S.: Příroda vám bude vděčná, když si na akce s občerstvením přinesete svůj kelímek nebo hrnek.

 

Program Slavností jeřabin:

Výstava „Hvězda mezi hvězdami“

Kde: Stará radnice, kaple sv. Barbory
Kdy: 25. srpna – 18. září

Výstava výtvarných prací je největší stálicí celého programu doslova po desetiletí. Pod jednotným tématem hvězdy mezi hvězdami se letos potkali umělci klubu výtvarných umělců Horácka a rakouské platformy Together. Uvidíte díla napříč styly a materiály, od fotky přes sklo, od šperků až po sochy.

Vystavující čeští umělci: Petr Benda, Ivo Holán, Antonín Kanta, Václav Kyselka, Zdeněk Macháček in memoriam, Jana Mikysková, Bořivoj Pejchal, Jaroslav Svoboda, Mirka Špačková, Zdeněk Šplíchal, Miroslav Štěpánek, Jana Vlková, Dita Vomelová, Monika Vosyková, Jaroslav Vyskočil, Jana Zabloudilová
Vystavující rakouští umělci: Peter Berger, Günther Gross, Heidi Koubek, Eufrosina Sabiescu, Elisabeth Springer, Myriam Urtz

Přijměte pozvání i na vernisáž, která proběhne ve čtvrtek 25. srpna od 17.00 na Staré radnici. Výstavou provede výtvarník Jan Dočekal, od 17.30 pokračujeme koncertem barokní hudby v kapli sv. Barbory a od 18.00 večer zakončíme koncertem Tata Bandu na prostranství před kostelem sv. Prokopa.

 

Hasičská fontána na hladině rybníka odkaz na facebook událost

Kde: Konventský rybník / Zámek Žďár
Kdy: 28. srpna / 19.00 - 21.00

200 hasičů za pomoci 50 proudnic a doprovodu barokní hudby tvoří velkolepou podívanou. Před zraky diváků se odehraje světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku. Živá vodní fontána bude vytvořená za pomoci všeho, co hasiči ke své práci běžně používají - požární čerpadla, požární hadice, požární proudnice. Tímhle nevšedním způsobem budou odhalená plovoucí díla uměleckého experimentu Pocta baroku. A protože baroko je období protikladů celá slavnost začne koncertem folklorního pěveckého sboru z Kapverdských ostrovů.

Program:
Zámek Žďár / terasa
19.00 – 20.15 koncert BAWTUQUINHAS PBS – afrického souboru z Kapverdských ostrovů
od 19.00 workshop – příprava tradičního pokrmu Kapverdských ostrovů

Konventní rybník:
20.15 – 20.50 – představení děl na hladině rybníka
21.00 – 21.15 – hasičská fontána

Tato akce je také součástí oslav SANTINI300. www.santini300.cz

 

Po stopách vysvěcení

Kde: sraz 8.00 na parkovišti u městského úřadu
Kdy: 3. září / 8.00 – 17.00

Vydejte se na autobusovou výpravu, která nás sice nezavede nijak daleko od domova, ovšem ukáže nám místa, jimiž putoval brněnský biskup Braida, když se před 300 lety blížil ke Žďáru vysvětit tehdy čerstvě dostavěný kostel na Zelené hoře.  Cesta tentokrát povede Veselíčkem, Radňovicemi, Bobrovou, Zvolí, Radešínem, Ostrovem nad Oslavou a Žďárem nad Sázavou. Hlavním průvodcem bude opět historik žďárského regionálního muzea Miloš Lopaur.

Prodej jízdenek bude od 8. srpna na TIC ve Staré radnici za 300 Kč.

 

Alotria na humnech odkaz na facebook událost

Kde: Farská humna
Kdy: 4. září / 13.00 – 19.00

Nedělní odpoledne věnujte 2. ročníku dětských her z dob dávno minulých. Děti i rodiče si opět vyzkouší cvrnkat kuličky,  skákat panáka nebo gumu, točení káči, tlučení špačků, honění obruče i  střelbu z praku. O kulturní program se postará folklorní soubor Studánka, orchestr RICHBAND, Jan Hrubec a jeho divadlo a jako bonus děti potrápí třeba hlavotoč nebo kotrmelčák.

14.00 Folklorní spolek Studánka
15.15 RICHBAND – orchestr ZUŠ Němčice nad Hanou – pásmo písniček a pohádek
17.00 Divadlo Jana Hrubce a pohádka Aladinova kouzelná lampa

Partnery akce jsou firmy ŽĎAS, TOKOZ a MEDIN.

 

Futrování na Farských odkaz na facebook událost

Kde: Farská humna
Kdy: 17. září / 11.00 – 20.30

Skvělé jídlo z kuchyní celého světa, je to je zkratce food festival Futrování na Farských, kterým vyvrcholí Slavnosti jeřabin. A k dobrému jídlu patří dobrá zábava. O tu se letos postarají kapely Sorry, Martin Harich a The Tap Tap, slack line exhibici a workshopy povede partička Slack Show a celý večer zakončí barokní ohňostroj.

Program:
12.00 kapela SORRY
14.15 Slack show
15.00 Martin Harich s kapelou
16.30 Slack show
19.00 The Tap Tap
20.15 barokní ohňostroj

 

Slavnostmi jeřabin ale podzimní program nekončí. Oslavy SANTINI300 pokračují s přednáškami, výstavami, barokním jídlem ve žďárských restauracích i lidovou poutí.

Program najdete na speciálním webu akce www.santini300.cz.

 

 


Slavnosti jeřabin pořádá Město Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Programem přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republikaKrajem Vysočina, uměleckým programem Together a Klubem výtvarných umělců Horácka.