Slavnosti jeřabin

 

 Evropská unie              Interreg              Kraj Vysočina

 

Pár slov na úvod…

Po loňském prvním ročníku takříkajíc v novém proběhnou letošní Slavnosti jeřabin opět ve velkém stylu. V období dozrávajících jeřabin spojíme naše akce pod jedním tématem. Letos se bude ve všech pádech skloňovat slovo „kovy“.  Před 70 lety, 27. srpna 1951, byla zahájena výroba v podniku ŽĎAS. I letos zapojíme rakouské partnery a jejich kulturou ozvláštníme program.

Naše výprava za Ferrea Millennia, za železným tisíciletím, startuje 26. srpna vernisáží hned dvou výstav a koncertem Na půl cesty. Přes výpravy do ciziny i po nepoznaných koutech Žďáru a pravá dětská alotria se protouláme až k festivalu plnému skvělého jídla. Vydejte se s námi za zábavou a poznáním kovu nejen na Vysočině…

P.S.: Příroda vám bude vděčná, když si na akce s občerstvením přinesete svůj kelímek nebo hrnek.

Událost na Facebooku

 

Program Slavností jeřabin:

Výprava Ybbsitz

Kde: sraz na náměstí Republiky
Kdy: 21. srpna, 5.00
Cena: doprava zdarma

Vydejte se s námi na celodenní zájezd do malebného města v Dolním Rakousku v okrese Amstetten. Jeho okolí je proslulé historií kovářství, na niž jsou místní dodnes právem hrdí. Zdejší kovářská tradice byla v roce 2010 zařazena na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Čeká nás cesta zdejší historií, jídlo i živá práce kovářských mistrů.

Dopoledne si projdeme virtuální cestu historií tohoto území, navštívíme obchůdek plný uměleckých a řemeslných produktů. K obědu ochutnáme tradiční pokrmy. Odpoledne se s průvodcem vydáme a výlet za ukázkami kování a dalšího zpracování železa, navštívíme historický hamr a zhlédneme živou práci kovářských mistrů.

Exkurze je hrazena z projektu českorakouské spolupráce. Zájemci se mohou nejdříve od 4. srpna od 9.00 hlásit přes on-line formulář, který bude zveřejněný na webu města. Vzhledem k omezenému počtu míst je možné na 1 jméno rezervovat pouze 2 místa.

 

(Dvou)Vernisáž výstav a koncert Na půli cesty

Kde: Stará radnice, prostor před kostelem sv. Prokopa
Kdy: 26. srpna
17.00 zahájení výstav na Staré radnici
18.00 koncert Na půl cesty s Petrou Hapkovou

Celé slavnosti oficiálně zahájíme od 17 hodin vernisáží hned dvou výstav – Vysočinská zastavení a Ferrea Millennia.

Zahajovací koncert tentokrát proběhne v poněkud komornějším prostředí před kostelem sv. Prokopa, tedy téměř „Na půl cesty“ mezi oběma výstavami. Pro kulturní akce dosud neobjevené prostředí rozezní Petra Hapková, ano, její jméno je vám právem povědomé. V podání dcery slavného hudebníka zazní hudba jejího otce, dua Hapka&Horáček i její vlastní tvorba a bluesová klasika. Zazní písně jako Levandulová, S cizí ženou v cizím pokoji nebo Vana plná fialek. Na klavír Petru doprovodí Jiří Toufar.

 

Výstava „Vysočinská zastavení“

Kde: galerie Stará radnice, kaple sv. Barbory
Kdy: 26. srpna – 19. září

Letos si prohlédnete díla z ateliérů vysočinských umělců. Tentokrát hostíme Spolek výtvarných umělců Vysočiny Jihlava.

Autoři děl: Pavel Bezděčka/ Vladimír Brauner/ Svatava Brunová/ Paul Ewert/ David Habermann/ Jaroslav Hedbávný/  Josef Hrdlička/ Lubomír Kerndl/ Petr Klukan/ Eva Milichovská/ Jan Pevný/ Josef Prodělal/ Zdeněk Šplíchal/ Pavel Toman/ Petr Vlach/ Alice Waisserová
Web spolku: svuv.cz

 

Výstava „Ferrea Millennia“

Kde: Atrium Staré radnice
Kdy: 26. srpna – 19. září

Ferrea Millennia znamená kovová tisíciletí. A právě ta nám představí tato výstava. Kovy jsou totiž spojené s nejstarší přítomností člověka naší části Vysočiny. Dozvíte se něco o zpracování kovů od středověku do novověku a prohlédnete si repliky prehistorických předmětů od rakouského experimentálního archeologa Lukase Kerblera. O moderní umělecké ztvárnění výstavy se postarala nadaná ilustrátorka Anna Coufalová, která pochází ze Žďárska. Doplní ji kolegyně z Regionálního muzea, Kamila Dvořáková.

Autoři výstavy: Regionální muzeum Žďár nad Sázavou/ Lukas Kerbler (Rakousko)/
Ilustrace: Anna Coufalová / Kamila Dvořáková

 

70 let ŽĎASu a lidé

Kde: Regionální muzeum Žďár
Kdy: 28. srpna  - 14. listopadu
Cena: 30 Kč

Vznik ŽĎASu na začátku 50. let měl zásadní význam nejen pro život Žďáru, ale i širokého okolí. Výstava 350 fotografií a dokumentů o podniku připomene historii podniku a lidí okolo něj. Uvidíte neznámé pohledy na výstavbu podniku a města v 50. a 60. letech. Zaměstnanci jsou na historických fotografiích zachyceni nejen na pracovišti, ale i na dovolené, při sportovním utkání nebo na zábavě. Připomeneme si i život celých rodin.

Autor: Regionální muzeum Žďár
Grafika: Václav Šubrt
muzeumzdar.cz

 

Po stopách „vysočinských Vítkovic“

Kde: sraz na náměstí Republiky
Kdy: 4. září, odjezd - 8.00
Cena: zdarma

Kapacita zájezdu je již obsazena.

Vydejte se na celodenní výlet Žďárskými vrchy, které kdysi bývaly „Vítkovicemi“ českých zemí. Po vybraných místech nás provede historik Miloslav Lopaur.

Výlet začne v Brdíčkově mlýně. Uvidíte práci hamerníka Tomáše Popely a rachot „kobyly“, dopadající na žhavé železo. Že hamerníci nebyli tak obyčejní lidé, vám prozradí dosud stojící tvrze v Sázavě a v Pořežíně. Připomeneme slavné hutě v Polničce a poté budeme pokračovat do Starého Ranska, kde stály vůbec největší železárny ve Žďárských vrších. Nakonec zamíříme na Kadov s patrnými stopami po dolování a milířišti.

Průvodce: Miloslav Lopaur (Regionální muzeum)

 

Koncert PIRATE SWING BAND – koncert

Kde: nádvoří Rezidence Veliš
Kdy: 8. září, 19.30
Cena: 220 Kč

Vstupenky jsou již nyní v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Staré radnici.

Koncert swingového tělesa si vychutnáte v místě, které překvapí příjemnou atmosférou. Ve spolupráci s manžely Ulrichovými jsme připravili celovečerní hudební vystoupení sedmnáctičlenného souboru Pirate Swing Band. Repertoár tvoří swingově zaranžované hity hvězd světové populární hudby. Namátkou jsou to Michael Jackson, Queen, Bon Jovi, Billy Joel, Coldplay, Beatles, Rolling Stones, George Michael a další.

Ochutnávka Pirate Swing Band

Událost na Facebooku

 

Příběh kovu ve žďárských ulicích

Kde: začátek - Regionální muzeum Žďár
Kdy: 10. září, 16.00
         19. září, 15.00

Pojďme společně s vypravěčem a historikem žďárského muzea Miloslavem Lopaurem poznávat artefakty minulých dob ať už ze železa, zvonoviny nebo bronzu. Přímo v ulicích Žďáru si představíme příběhy kovů spjaté s naším městem. Naše město zdobí řada kovových artefaktů, ať již ze železa, zvonoviny nebo bronzu. Ta nejstarší díla pochází z 15. století a ta nejmladší z druhé poloviny 20. století. Například litinová plastika ženy na dolní kašně, která se za posledních sto let několikrát stěhovala. Totéž platí o hřbitovní nebo barokní zámecké mříži. Ukážeme si i místo, kde začínal pozdější slavný podnikatel v kovovýrobě František Špilar.

 

Krása kovu ve žďárských ulicích

Kde: začátek - Regionální muzeum Žďár
Kdy: 24. září, 16.00

S historikem žďárského muzea Stanislavem Mikulem se vydáme na toulku za kovy v našich ulicích. Kov byl od novověku součástí městské zástavby. Vedle jeho praktické funkce se uplatňovala i umělecká stránka, která dávala chladnému kovu duši. Znáte třeba příběh pamětních zvonů u Tvrze nebo mříže u „posrané uličky“? Za těmito díly stojí řada tvůrců. Připomeňme alespoň Arnošta Košíka nebo Marii Uchytilovou, kterou proslavilo sousoší 82 dětí lidického památníku.

 

Alotria na humnech

Kde: Farská humna
Kdy: 12. září, 10.00 – 17.00

Alotria znamenají dětské řádění a skotačení. Tato akce je určená především pro rodiny s dětmi a řádění a skotačení je zde povoleno. Proč dětem, z nichž některé znají jako hračku hlavně tablet a mobil, neukázat, jak si hráli jejich rodiče, rodiče jejich rodičů? Děti si budou moct prohnat obruč, roztočit káču bičem, odpálit špačka, zahrát kuličky, vyřezat lodičku, zastřílet z praku či flusačky, skákat gumu nebo panáka, přebírat bavlnku na prstech, skládat čepice, povozit se na Sázavě na voru… Máme připraveny i staré kolektivní hry jako Všechno lítá, co peří má, Kuba řekl, Krvavé koleno, Přehazovaná, Chodí Pešek okolo. Za podporu děkujeme firmě Medin. U jejich stánku si děti „pohrají“ s chirurgickými nástroji, fixátory, poskládají si kostěné puzzle a dozví se toho spousty o lidském těle.

 

Nejstarší dějiny kovu a Příběh hutí na Vysočině - přednáška

Kde: ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ - STARÁ RADNICE
Kdy: 16. září, 18.00

Přednášející: Miloslav Lopaur (Regionální muzeum), Lukas Kerbler (Rakousko)

Společná přednáška experimentálního archeologa Lukase Kerblera (Rakousko) a žďárského historika Miloslava Lopaura. V první části se budeme věnovat středoevropské době bronzové a železné z úst rakouského experimentálního archeologa Lukase Kerblera. Druhá část večera bude patřit Miloslavu Lopaurovi, který přiblíží dobu, kdy Žďárské vrchy prosluly výrobou železa, za nímž se vydávali obchodníci i z cizích zemí. Proměnu metalurgie v našem regionu během 600 let a prostředky, které vyžadovala výroba železa během těchto věků, a konkrétní výrobky, které náš kraj proslavily. 

 

Futrování na Farských

Kde: Farská humna
Kdy: 18. září, 11.00 - 22.00

Jídlo a kovy bok po boku! Na street food festivalu se nejen výborně najíte z více než 30 kuchyní všech koutů světa, ale vyzkoušíte třeba i detektory kovů, rýžování zlata, prozkoumáte život Keltů. Velkou podívanou pro všechny bude unikátní kovová Zoo. Zjistíte, že ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vzniknout krásné, zajímavé, ale i užitečné věci. Odpoledne se na pódiu představí kapela Shannon s irskou muzikou a workshopy irského tance a večer vás rozdovádí kapela Circus Problem.

Ochutnávka kapely Shannon

Ochutnávka kapely Circus Problem

Událost na Facebooku

 

Mediální partner:

Mediální partner Žďárský průvodce


Slavnosti jeřabin pořádá Město Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Programem přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republikaKrajem Vysočina, uměleckým programem TogetherSpolkem výtvarných umělců Vysočiny a Rezidencí Veliš a Žďárským průvodcem.

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.