Slavnosti jeřabin

 

 Kraj Vysočina

 

Pár slov na úvod…

Máme tu další Slavnosti jeřabin. Letošní 29. ročník se ponese v duchu objevování kouzla cisterciácké krajiny. Čeká na vás umění, zájezdy, dětské hry i oblíbený festival jídla. Slavnosti jeřabin trvají od 24. srpna do 17. září.

P.S.: Příroda vám bude vděčná, když si na akce s občerstvením přinesete svůj kelímek nebo hrnek.

 

Program Slavností jeřabin:

Výstava „Voda – Krajina – Život“

Kde: Stará radnice, kaple sv. Barbory
Kdy: 24. srpna – 17. září

Pod jednotným tématem „Voda – Krajina – Život“ se letos potkali umělci z Unie výtvarných umělců Olomoucka. V rámci letošního uměleckého sympozia se nechali inspirovat tématem kulturní krajiny Žďárska.

Vystavující umělci: Eliška Brázdová, Irena Balaban Cakirpaloglu, Lenka Čočková, Marcela Gruberová, Zuzana Hrubošová, Věra Kovářová, Lenka Kučerová, Eva Pešáková, Miroslava Trizuljaková.

Přijměte pozvání i na vernisáž, která proběhne 24. srpna od 17.00 na Staré radnici, program bude pokračovat v kapli sv. Barbory. Večer zakončíme od 18.00 koncertem Spirituál kvartetu u kostela sv. Prokopa.

 

Putování žďárskou cisterciáckou krajinou

Kde: sraz 8.00 na parkovišti městského úřadu
Kdy: 26. srpna / 8.00 – 18.00

Autobusová výprava po stopách cisterciáckého řádu ve žďárské krajině. Přiblíží základní principy cisterciáckého hospodaření a spiritualitu barokní krajiny. Hlavním průvodcem bude historik regionálního muzea Miroslav Lopaur.

Trasa: Žďár nad Sázavou, Matějov, Kotlasy, Radešín, Řečice a Hlinné.

Prodej jízdenek bude od 1. srpna na TIC ve Staré radnici za 300 Kč.

 

Alotria na humnech

Kde: Farská humna
Kdy: 3. září / 13.00 – 19.00

Nedělní odpoledne bude opět patřit dětským hrám. Že i téma cisterciácké krajiny lze zpracovat hravou formou si můžete přijít vyzkoušet v rámci 3. ročníku akce. Děti i rodiče zjistí, jaké to bylo žít v cisterciáckém klášteře. Lenka Makovská přiveze velkoformátové stavebnice ze dřeva, o další program se postará kapela Bombarďáci společně s místními neziskovými organizacemi.

 

Přednáška „Vliv cisterciáků na krajinu“

Kde: Knihovna Matěje Josefa Sychry
Kdy: 6. září / 17.00

Fascinující pohled na historii a problematiku fungování cisterciáckého řádu na našem území, a speciálně v oblasti Žďárska, představí přední odbornice na dané téma Kateřina Charvátová. Ta se dlouhodobě věnuje popularizaci historie pro širokou veřejnost.

Prodej vstupenek se uskuteční na místě, cena 80 Kč.

 

Za tajemstvím klášterů

Kde: sraz 7.00 na parkovišti městského úřadu
Kdy: 9. září / 7.00 – 20.00 (předpokládaný návrat)

Autobusová výprava za kulturním dědictvím ve dvou nejbližších stále fungujících mužských cisterciáckých klášterech – v jihočeském Vyšším Brodu a rakouském městě Zwettl. Součástí programu bude prohlídka kláštera ve Vyšším Brodu a květinových instalací v klášterních zahradách ve městě Zwettl.

Prodej jízdenek bude od 1. srpna na TIC ve Staré radnici za 600 Kč.

 

Koncert Schola Gregoriana Pragensis

Kde: kostel sv. Prokopa
Kdy: 12. září / 18.00

Koncertní program „Sedm dní na Karlově univerzitě“ v podání Scholy Gregoriana Pragensis představí náčrt hudebního světa studenta pražské univerzity v období mezi lety 1370–1450. Součástí koncertu jsou i chorální a vícehlasé duchovní zpěvy.

Prodej vstupenek bude od 1. srpna na TIC za 250 Kč.

 

Odpoledne s dechovkou

Kde: u kostela sv. Prokopa
Kdy: 14. září / 16.00

Čtvrteční odpoledne 14. září nabídne příjemně strávený čas s dechovkou. Od 16.00 se můžete těšit na Venkovskou kapelu, která pod vedením Jaroslava Šimka nabízí pestrý hudební repertoár. Od 18.30 se pak představí kapela Golčovanka. Změna programu vyhrazena.

 

Futrování na Farských

Kde: Farská humna
Kdy: 16. září / 11.00 – 20.00

Celý program letos zakončí tradiční street food festivale Futrování na Farských. Skvělé jídlo z různých koutů světa doplní i kuchařské umění cisterciáckého dědictví. Spolupráce s městy Zwettl a Vyšší Brod nabídne možnost poznávat cisterciáky všemi smysly. O zábavu se postarají Michaela Šedivá, Černý Ledňáček nebo Michal Horák.

 

 


Slavnosti jeřabin pořádá Město Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Krajem Vysočina a Unií výtvarných umělců Olomoucka.