Slavnosti jeřabin

 

 Evropská unie              Interreg              Kraj Vysočina

 

 

Slavnosti jeřabin

 

Pár slov na úvod…

Průhledy -  to je název letošní výstavy Klubu výtvarných umělců Horácka. Letos poprvé má výstava mezinárodní přesah, neboť se ke 14 členům zmiňovaného klubu připojuje dalších 5 umělců z příhraničních oblastí sousedního Rakouska z klubu Together. Jeho sídlo je v malebném městečku Litschau. Důvodů k „Průhledům“ je několikero.  Tím prvním je sklo. Sklo jako ústřední motiv celých Slavností jeřabin. Sklo jako materiál, který nám umožňuje prohlédnout jím samým, ale při tom vnímat jej samotné a jeho krásu. Materiál, který patři k Horácku, jeho historii i současnosti. Věříme, že jak výstava, tak sklářsko-sochařské sympozium jsou důkazem toho, že i blízká i daleká budoucnost sklářství se bude této části Vysočiny velmi důvěrně dotýkat.

V letošním ročníku sympozia nebudou sochařští mistři své pískovcové objekty opracovávat sami. Konzultovat a vytvářet budou ruku v ruce s mistry sklářskými. A je tu další možnost spatřit „Průhled“- prolnutí dvou i více uměleckých disciplín. Mohlo by se zdát, že jsou od sebe velmi daleko, ale je tomu skutečně tak? Sochař i sklář vdechují život neživému materiálu, na konci jejich práce pak stojí chladná krása mnohdy beroucí dech.

 

Petr Sedlák, vedoucí Odboru školství, kultury, sportu a marketingu

 

 

Program Slavností jeřabin:

Sochařské sympozium na téma: „Průhledy“

Kdy: 24. srpna – 6. září

Kde: Farská humna, areál bývalé vodárny

 

Výstava „Průhledy“

Kdy: 27. srpna - 20. září

Kde: Stará radnice, kaple sv. Barbory

 

Vernisáž výstavy „Průhledy“

Kdy: 27. srpna

Kde: Stará radnice, nádvoří Rezidence Veliš

 

Děkovná pouť, mše a koncert Horácké muziky

Kdy: 29. srpna

Kde: Kostel na Zelené hoře, bazilika Nanebevzetí P. Marie a sv. Mikuláše

 

Po stopách sklářských předků – celodenní výlet

Kdy: 5. září

 

PIRATE SWING BAND – koncert

PŘESUNUTO

Kdy: jaro 2021

Kde: Nádvoří Rezidence Veliš

 

Futrování na Farských

Kdy: 13. září, 10.00 – 21.00

Kde: Farská humna

 

Tajemství duhové kuličky - Projekce historických sklářských snímků spojená s přednáškou o historii skla

ZRUŠENO

Kdy: 14. září, 17.00

Kde: Kino Vysočina

 

Kameny Zmizelých a koncert kapely Trombenik

Kdy: 20. září

Kde: park u Ivana, Nádražní ulice, náměstí Republiky

 

 

Podrobný program:

 

 

Sochařské sympozium na téma: „Průhledy“

Kdy: 24. srpna – 6. září
Kde: Farská humna, areál bývalé vodárny

Práci českých a rakouských umělců a vznik soch pod jejich rukama budou moct obyvatelé Žďáru obdivovat téměř v samotném středu města. Pro přesnost bychom měli sympozium nazvat sklářsko–sochařským, jelikož skulptury budou obohaceny o doplňky ze skla. V duchu názvu „Průhledy“ tak dojde k prolnutí mezi dvěma zdánlivě nesourodými uměleckými technikami – sklářství a sochařství, ale i mezi dvěma národnostmi s jejich uměleckým přístupem. Sochaře z Rakouska Ursulu Beiler a Petera Bergera doplní čeští skláři z Klubu výtvarných umělců Horácka. Monika Vosyková, Václav Kyselka, Jaroslav Svoboda a Miroslav Štěpánek. Na slavnostní odhalení se můžeme těšit 13. září 2020 v parku Farská humna.

 

 

Výstava „Průhledy“

Kdy: 27. srpna - 20. září
Kde: Stará radnice, kaple sv. Barbory

Spolek výtvarných umělců Horácka letos bude vystavovat svá díla společně se spolkem umělců  Together z rakouského Listchau. V tematickém názvu „Průhledy“ se zobrazuje společné téma celých Slavností jeřabin, tedy skla. Dále má název evokovat průnik různých uměleckých přístupů jednotlivých národností na obou stranách hranice. Vystavena budou díla 14 českých a 6 rakouských výtvarníků. Za Klub výtvarných umělců Horácká se představí: Petr Benda, Ivo Holán, Antonín Kanta, Václav Kyselka, Zdeněk Macháček,  Jana Mikysková,  Bořivoj Pejchal, Jaroslav Svoboda, Mirka Špačková, Zdeněk Šplíchal, Miroslav Štěpánek Monika Vosyková, Jaroslav Vyskočil , Jana Zabloudilová. Za rakouský spolek Together: Ursula Beiler,  Peter Berger, Herfride Konkolits – Fessl, Sabine Müller – Funk,  Elisabeth Springer, Myriam Gertrude Emma Urzt.

 

 

Vernisáž výstavy „Průhledy“

Kdy: 27. srpna
16.00 Koncert Žďárského swingového orchestru před Starou radnicí
17.00 Oficiální zahájení výstavy
19.00 Koncert na skleněnou harfu performera Petra Špatiny na nádvoří Rezidence Veliš
Kde: Stará radnice, nádvoří Rezidence Veliš

Ve čtvrtek 27. srpna začnou Slavnosti jeřabin a již odpoledne žďárské náměstí zaplaví příjemná hudba, v podání Žďárského swingového orchestru, který vznikl bezmála před 30 lety. Během několika let se v něm vystřídalo více než 50 muzikantů a několik kapelníků. Jejich bohatý repertoár obsahuje jak slavné swingové standardy, tak celou řadu populárních písní. Rovněž nevšední hudební nástroj (desítky skleniček s vodou) rozezní pouliční umělec a performer Petr Špatina Melodie z Figraovy svatby, Carmen, Popelky, ale třeba i od Elvise Presleyho či skupiny Queen jste v tomto podání s velkou pravděpodobností ještě neslyšeli. To, že sklo může být i hudebním nástrojem, poznáte na koncertu konaném na nádvoří za Rezidencí Veliš.

 

 

Děkovná pouť, mše a koncert Horácké muziky

Kdy: 29. srpna
16.00 Začátek děkovné pouti na Zelené hoře
16.30 Mše sv. v kostele na Zelené hoře
19.00 Koncert Horácké muziky v bazilice Nanebevzetí P. Marie a sv. Mikuláše
Kde: Kostel na Zelené hoře, bazilika Nanebevzetí P. Marie a sv. Mikuláše

I když nebezpečí koronaviru není ještě úplně zažehnáno, věříme, že to nejhorší je již za námi.  Proto vás zveme na děkovnou pouť s průvodem ze Zelené hory do baziliky, kde se uskuteční děkovná mše a následně koncert kapely Horácká muzika. Horácká muzika  funguje 25 let.  Už několikátá generace muzikantů se věnuje hraní a zpívání v Horácké muzice. I v dnešní uspěchané době se snaží připomenout posluchačům krásné horácké písničky, které stojí za to si připomínat a objevovat.

 

 

Po stopách sklářských předků – celodenní výlet

Kdy: 5. Září
Cena: 220 Kč

Komentovaný zájezd po významných místech Žďárska spojených se sklářstvím. Průvodcem bude Miloslav Lopaur, historik žďárského regionálního muzea.

Program:

 10.00 odjezd z náměstí Republiky

 • Letní prelatura zámku Žďár nad Sázavou  - někdejší sídlo významné sklářské rodiny Hafenbrädlů
 • Nová Huť – nejlépe dochovaná sklářská osada
 • Karlov – ukázka současné výroba skla a prohlídka galerie
 • Škrdlovice – vzpomínka na zašlou slávu věhlasné sklářské výroby
 • Cikháj – návštěva sklářského dvora a připomenutí barokní sklárny náležející ke žďárskému klášteru
 • Mariánská Huť u Herálce – prohlídka dochovaných reliktů sklářské výroby
 • Křižánky – návštěva soukromé galerie skla

Návrat v podvečerních hodinách

 

 

PIRATE SWING BAND – koncert

PŘESUNUTO – VSTUPNÉ VÁM VRÁTÍ V MÍSTĚ ZAKOUPENÍ (TIC Žďár nad Sázavou, nebo kavárna Revolta)

Kdy: jaro 2021
Kde: Nádvoří Rezidence Veliš
Cena: 220 Kč

Koncert velkého swingového tělesa v místě, které překvapí příjemnou atmosférou. Ve spolupráci s manžely Ulrichovými jsme připravili celovečerní hudební vystoupení sedmnáctičlenného hudebního souboru Pirate swing band pod vedením kapelníka Jiřího Ševčíka. Repertoár tvoří swingově zaranžované hity většiny hvězd světové populární hudby. Namátkou jsou to Michael Jackson, Madonna, Queen, Bon Jovi, Billy Joel, Coldplay, Beatles, Rolling Stones, George Michael a další. Vstupenky: Informační centrum Stará radnice, zároveň připravujeme předprodej v síti Ticket portal.

 

 

Futrování na Farských

Kdy: 13. září, 10.00 – 21.00
Kde: Farská humna

Především pro milovníky jídla, kultury a her je připravena celodenní akce, která v sobě nese trochu i ze Dne Žďáru. Na druhou stranu nabízí tak trochu jinou zábavu. Proč „Futrování na Farských“? Velkou část „Farčat“ bude zabírat 30 stánků s jídlem a pitím. Třináctého září se tedy nemusíte trápit s nedělním obědem. Přijďte se „nafutrovat na Farský“.
Až se najíte, mohou si vaše děti vyhrát u stánků žďárských neziskovek (Oblastní charita, Kolpingovo dílo ČR, Ječmínek o.p.s, Sociální služby města), aktivity a vystoupení mají připraveny příspěvkové organizací Active - SVČ, ZUŠ F. Drdly. Podívat se můžete  na ukázky historického šermu skupiny Flamberg, s vodními skauty se svézt po Sázavě, zastřílet si z luku nebo vzduchovky. V letošním roce bude jako Osobnost města Žďáru oceněn pan Alois Bradáč za zásluhy v oblasti sportu. Na jeho počest si děti pod vedením samotného pana Bradáče budou moci zaběhnout okolo Farských humen takzvané Bradáčovo kolečko. Budou odhalena díla vzniklá při sochařském sympoziu Průhledy.  Z hudebních vystoupení: kapela Cimballica. Hudební uskupení, které spolu vystupuje od roku 2010, tvoří bývalí i současní studenti brněnské konzervatoře a JAMU v Brně. Návštěvníci ve dvou koncertech uslyší folklor, klasiku, filmovou hudbu, rock, disco. Jistě ocení, že slyší známou skladbu v podobě, jakou dosud neslyšeli. Dále se můžete těšit na večerní koncert skupiny Botox. Pětice hudebníků se na veřejnosti poprvé představila v roce 2018. Kladné odezvy publika je inspirovaly k vydání autorské desky a rovněž se ještě letos představí na řadě festivalů a městských slavností.

 

 

Tajemství duhové kuličky - Projekce historických sklářských snímků spojená s přednáškou o historii skla

ZRUŠENO

Kdy: 14. září, 17.00
Kde: Kino Vysočina 

Promítání unikátních historických snímků, které zachycují výrobu skla na Žďársku. Součástí komponovaného večera bude přednáška Jana Mergla, vedoucího sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze na téma České sklo a jeho nejslavnější období. Následovat bude přednáška archeologa Aleše Knápka.

Tajemství duhové kuličky (1980)
Na počátku byla určitě duhová kulička, která se po létech změnila v celý vesmír.

Snímek o Jaroslavu Svobodovi, jenž sny dětství zhmotnil v průzračnou krásu skla, které povznesl k samé hranici mezi pohádkou a skutečností. Příběh o velkém tajemství přeměny hmoty v krásu.

Sklárna Škrdlovice (1957)

Unikátní reportáž českého filmového týdeníku - Ojedinělý, více než 60 let starý, historický pohled do škrdlovické sklárny

Hold sklu (90. léta 20. století)

- dokument o výrobě skla ve Škrdlovicích

Archeologie skláren na Vysočině - přednáška Mgr. Aleše Knápka

 • počátky výroby skla ve středověkých českých zemích
 • co všechno je a bylo k výrobě skla potřeba (potaš, křemen, dřevo)
 • vznik prvních hutí v regionu (polovina 16. století – Fryšava, Vříšť, Herálec
 • Rozkvět skláren (18. a 19. století) – Herálec, Milovy, Brušovec…
 • Nálezy zaniklých hutí, dochované historické výrobky

Historie skla  - přednáška PhDr. Jana Mergla, Ph.D. - vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze  - Vývoj skla od baroka po současné umění autorské tvorby.

 

Kameny Zmizelých a koncert kapely Trombenik

Kdy: 20. září
17.00 setkání v parku u Ivana a komentovaná historická procházka přes Nádražní ulici
18.00 koncert klezmer kapely Trombenik
Kde: park u Ivana, Nádražní ulice, náměstí Republiky

Odhalení Kamenů zmizelých spojené s historickou procházkou a koncertem židovské hudby. Písně židovských hudebníků z Východní Evropy a Ameriky z 19. a 20. století jsou základem jejich koncertů. Charakteristický zvuk kapele dává pětice nástrojů – klarinet, housle, bendžo, kontrabas a bicí. Zpívá se v angličtině přistěhovalců z Evropy a v jidiš.

Vše zakončené posezením ve venkovní kavárně na náměstí Republiky.

 

Mediální partner:

Mediální partner Žďárský průvodce


Slavnosti jeřabin pořádá Město Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Programem přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republika, Krajem Vysočina, uměleckým programem Together, Klubem výtvarných umělců Horácka a Rezidencí Veliš a Žďárským průvodcem.