Den válečných veteránů: Je na nás, aby se na jejich příběhy nezapomnělo!

zveřejněno: 11. 11. 2021

plakát - Den válečných veteránů 2021

Bojovali na frontách i v odboji. Nyní je na nás, aby se na ně i jejich příběhy nezapomnělo. Podpořte ve dnech 1. – 30. listopadu sbírku ke Dni válečných veteránů a pomůžete tak zaznamenávat a vyprávět příběhy našich hrdinů. Podpoříte také přímou pomoc veteránům. Zaplavme Česko makovými květy!

Nezisková organizace Post Bellum pořádá již 7. rokem veřejnou sbírku, kterou v ulicích symbolizují červené květy vlčího máku. I letos si je lidé budou moci od 1. do 30. listopadu zakoupit na stovkách míst po celém Česku.
Tři ze sbírkových míst jsou po celý listopad umístěny také v informační kanceláři městského úřadu, v Turistickém informačním centru na Staré radnici a v Knihovně M. J. Sychry v dospělém oddělení ve Žďáru nad Sázavou .
Seznam všech sbírkových míst najdete na https://www.denveteranu.cz/mapa/

Vybrané prostředky z veřejné sbírky budou věnovány na zaznamenání a uchování příběhů válečných veteránů. Těm hrdinům, kteří potřebují přímou pomoc, pomáháme v rámci Centra pomoci Paměti národa. Díky síti dobrovolníků napříč celou republikou dokáže pomoct s každodenními starostmi, které se pro seniory mohou stát skutečně obtížnými. Centrum pomoci Paměti národa umí zajistit nákupy či obědy, vyzvednout léky, vyvenčit psa, obstarat odvoz k lékaři nebo drobné pochůzky. Dokáže ale také zprostředkovat odbornou, například psychologickou pomoc.

Den válečných veteránů se 11. 11. slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák, který je symbolem tohoto svátku, pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě.

Sbírku je možné podpořit také on-line na denveteranu.cz, či nákupem vlčích máků na eshop.pametnaroda.cz.

Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z druhé války, účastníci odboje za 2. sv. války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají. 

Více na www.denveteranu.cz  /  www.postbellum.cz  /  www.pametnaroda.cz

 

Sbírka Paměti národa ke Dni válečných veteránů v číslech:

  • Na 300 zapojených měst a obcí ve 14 krajích
  • Více než 800 sbírkových míst
  • Přes 600 dobrovolníků
  • 114 000 rozdaných vlčích máků