Občané Žďáru vybrali nové projekty k realizaci. Zájem o participativní rozpočet vzrostl

zveřejněno: 8. 11. 2017

8. listopadu 2017, Žďár nad Sázavou. Participativního rozpočtu 2017 se zúčastnilo celkem devět projektů, z nichž si lidé mohli vybírat. Hlasování probíhalo celý měsíc říjen a zapojilo se 511 obyvatel Žďáru nad Sázavou. Největší podporu získal projekt na obnovu dětského hřiště uvnitř sídliště na ulici Dolní. Společně s druhým umístěným, revitalizací vnitrobloku Palachova 11 – 23, budou projekty realizovány v roce 2018.

Letošní ročník participativního rozpočtu se velmi povedl. Již na začátku jsem byla mile překvapena zájmem přihlášených projektů a hlasování to jen potvrdilo. Počet hlasujících se přehoupl přes pět set,“ popisuje zájem občanů Radka Remarová, komunitní koordinátorka. Počet hlasů odevzdaných přes internet byl 299, papírových lístků pak 212. „Hlavně bych chtěla poděkovat všem za aktivitu, kterou letos ukázali. Oceňuji, že si navrhovatelé dali tolik práce s přípravou a prezentací projektů. Skvělý je i zájem občanů, kteří přišli vyjádřit svůj názor,“ dodává Remarová.

 

Participativní rozpočet - hlasování pro rok 2017

pořadí

návrh č.

návrh

celkem

1.

2

Obnova dětského hřiště uvnitř sídliště na ulici Dolní

218

2.

4

Revitalizace vnitrobloku Palachova 11-23

155

3.

8

Rekonstrukce dětského hřiště mezi ulicemi Haškova a Chelčického

67

4.

1

Veřejné dětské hřiště na ulici Purkyňova

66

5. - 6.

7

Plocha na míčové hry - U Steak Jack - Vysočany

64

10

Obnova cestní sítě a doplnění mobiliáře parku „Na hradech

64

7

5

Výstavba chodníku u Domu kultury

50

8

11

Workoutové hřiště

47

9

6

Terénní úpravy s lavičkou na Klafaru

14

 

V roce 2016 se do participativního rozpočtu zapojilo šest projektů, pro které hlasovalo 446 občanů. V současné době byl dokončen jeden projekt – nový vodní prvek v atriu, další dva by měly být zrealizovány do konce roku - obnovení vstupu do úvozu a terénní úprava na Farčatech. Oplocení základny skautů bylo po domluvě odsunuto z důvodu žádosti o dotaci na celkovou rekonstrukci budovy.

Aktivita a zájem občanů je dalším impulsem pro pokračování v Participativním rozpočtu i příští rok. Již nyní se připravují drobná vylepšení. Hlavním cílem pro příští rok bude dostat Participativní rozpočet do povědomí širší veřejnosti tak, aby se do něj zapojilo ještě více lidí.