Ukrajinský Chust trpí nedostatkem pitné vody. Pomůže unikátní dar ze Ždáru

zveřejněno: 24. 6. 2022

Třicet tisíc stálých obyvatel a k tomu dvacet tisíc válečných uprchlíků. To je momentální situace v ukrajinském městě Chust. Město má problém se zajištěním potřeb nejmenších dětí, ale hlavně s pitnou vodou. S  dopravou pitné vody má pomoct dar ze Žďáru nad Sázavou, vodovodní čerpací stanice.

„Nejprve jsme chtěli koupit klasická čerpadla na vodu, ale báli jsme se, abychom neutratili peníze za něco, co v Chustu nakonec nevyužijí. Domluva byla komplikovaná, ukrajinští technici jsou na frontě, komunikaci jsme si museli nechat překládat, jednání trvala několik týdnů,“ vysvětluje situaci Radek Zlesák z městské firmy SATT, který měl nákup čerpadel na starosti. Ukrajinské vodovodní řady navíc fungují úplně na jiném principu než ty české, do řešení se tedy zapojili i odborníci z místní Vodárenské akciové společnosti. Všechno nakonec dobře dopadlo a dva čerpací systémy dodá košická firma zhruba do dvou měsíců přímo do Chustu.

Vodovodní systém zaplatí město z daru ve výši přesahující 600 tisíc, který schválilo zastupitelstvo. Za 100 tisíc pak radnice nakoupila potřeby pro nejmenší děti. Stejný sortiment poslali občané i firmy v rámci mimořádné humanitární sbírky, kterou město spolu s Oblastní charitou Žďár vyhlásilo 30. května. „Charita se do pomoci Ukrajině zapojila hned od začátku. Při této mimořádné sbírce jsme vybírali pomoc od drobných dárců, a také jsme nakoupili  materiál za 145 tisíc, které věnovaly místní firmy,“ rekapituluje Jana Kincová z Charity.

„V pátek 24. června jsme nasbíraným materiálem naložili celkem čtyři auta a poslali je do Jihlavy. Když si vzpomenu na místostarostu Chustu, který nám na neformální návštěvě koncem května vyprávěl, jak náročná situace ve městě je, jsem rád, že jsme mohli nějak pomoct. Děkujeme všem, kdo se zapojili,“ říká místostarosta Žďáru Rostislav Dvořák. Radnice už partnerskému městu Chust jednou pomohla, zásilkou léků za 600 tisíc korun podpořila po začátku války místní nemocnici.

Materiální pomoc ze Žďáru se v Jihlavě připojí k další pomoci, kterou posílá na Ukrajinu Kraj Vysočina. Ten také zajišťuje dopravu i předání na hranicích. „K pomoci Chustu se s naším darem připojíme i my a v úterý 28. června odjede kompletní náklad k ukrajinským hranicím,“ uzavírá za Kraj Vysočina Kateřina Svobodová.