Odpověď jednotlivá

9. 10. 2013
Předmět: pro pana Bártu k7.10.-Přechod na Okružní dolní
Dotaz: Vážený pane Bárto.
V přechodech jde o to,že v Něměcku,Rakousku,Švýcarsku,Francii,Itálii atd.se respektuje norma EU a to je povinnost osvětlení přechodů pro chodce,ale spíše se preferují místa pro přecházení.Jen na přímo řekněte lidem,že osvětlení přijde na 150až300 tis.Kč.To tady z Vás nikdo ještě občanům neřekl.Ano,je to finančně náročné,ale sdělte tedy občanům,že jde o nákladnou záležitost,a proto,že na ní nemáte peníze,berete taky i veškerou odpovědnost za případné nebezpečí pro chodce a děti
Odpověď (2. místostarosta):
Vážený pane Pavle,
já s Vámi v této věci souhlasím a norma skutečně ukládá, že přechod musí být i odpovídajícím způsobem nasvětlen a také řadu dalších podmínek, např. dodržení vzdálenosti od křižovatek. Ano, zřízení přechodu je finančně nákladné a to už jsme při jiných příležitostech a v jiných vyjádřeních sdělovali, že náklady na takový přechod mohou být až 500 tis. Kč.
V konkrétním případě potencionálního přechodu pro chodce na Okružní dolní rada města zadala provedení studie proveditelnosti takového přechodu. Základním problém této ulice je bezpečný přechod chodců v tomto úseku. Ze studie měření intenzity přecházení chodců vyplynulo, že se přechází asi na deseti místech. S ohledem k tomu, že v dané ulici bylo na základě předchozích žádostí obyvatel bytových domů vybudované podélné parkování, které zabralo právě chodník na jedné straně ulice, není ani tolik možností pro zřízení přechodu. Studie proveditelnosti má proto řešit bezpečnost chodců a to buď zřízením přechodu a nebo jiným způsobem, který zklidní dopravu v dané lokalitě. Závěrem mi dovolte ještě malou poznámku. Ani přechod pro chodce nevyřeší absolutně bezpečnost, protože každý účastník silničního provozu má odpovědnost za své chování.

Klidné dny přeje
Bc. Ladislav Bárta, místostarosta města