Odpověď jednotlivá

8. 9. 2014
Předmět: Jak je to s vyhláškou o zákaze hazardu a referende
Dotaz: Vážený tajemníku,
chtěl bych Vás poprosit, jestli by město Žďár mohlo dát své vyjádření k článku pana Reda Ifraha na jeho webu http://ifrah.cz/pritomnost/aktualne/osobni-prohlaseni-kandidatu-do-zastupitelstva/ s hlediska pravdivosti uvedených skutečností o tom, kdo vyhlášku předložil a kdo ji schválil. Dle toho, co jsem se doslechl, totiž nebylo předkladatelem vyhlášky KDU-ČSL a dále byla tato vyhláška schválena i zastupiteli zvolenými za stranu TOP 09. KDU ČSL přeci nezakázala konání referenda.
Odpověď (tajemník):
Dobrý den,
pan Reda Ifrah je občanem města a společně s dalšími 2 kandidáty do komunálních voleb 2014 vyjádřili svůj postoj k rozhodnutí zastupitelstva, kterého se ani nezúčastnili (neviděl jsem je?).
K platnému usnesení rady nebo zastupitelstva města je ze zákona třeba, aby pro něj hlasovala nadpoloviční většina jeho členů. V případě Žďáru nad Sázavou je to 14 hlasů. Vzhledem k tomu, že nejsilnější strana má jen 9 hlasů v ZM a 4 v RM, tak je zřejmé, že každé přijaté usnesení je výsledkem shody více stran (zastupitelů).
Materiály a tedy i Vámi uváděnou vyhlášku předkládá ZM rada města(viz Usn. 1328/2014/OP z 7.7.2014,)pro které hlasovalo všech 7 přítomných členů RM. Tento materiál doporučený radou města byl na jednání ZM upraven vypuštěním článku Přechodné ustanovení pozměňovacím návrhem KDU-ČSL. Pro přijetí vyhlášky hlasovalo 20 zastupitelů, zdrželi se 2 a 2 byli proti. Jmenovité hlasování včetně zvukového záznamu najdete po ověření zápisu ověřovateli na webových stránkách města.
O místním referendu se jednalo až v následujícím bodě, jehož výsledkem bylo pověření starostky o informování přípravného výboru o přijetí vyhlášky podle § 13 odst. 3 zákona o místním referendu.