Odpověď jednotlivá

10. 8. 2015
Předmět: kavky
Dotaz: Dobrý den,o přemnožených kavkách na Stalingradě se už napsalo hodně.Taky si myslím, že by se s nimi mělo už něco začít dělat.A se mnou zřejmě i hodně dalších lidí,protože jeden neznámý včera večer vzal jejich osud do svých rukou a před naším domem je STŘÍLEL.Takhle ale NE.Kousek ode mne padla jedna z břízy dolů a i když jsem se snažila zachytit,kde by vzduchovka byla vidět,nezdařilo se, ale ... buď to byl balkon nad azylem pro muže a nebo snad někdo z našeho domu naproti tomu balkonu.
Odpověď (odbor životního prostředí):
Dobrý den. Obdrželi jsme Váš dotaz na přemnožené kavky v místní části Stalingrad. Kavka obecná je dle ust. příl. II vyhl. MŽP ČR č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ust. zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, zařazena do kategorie druhů silně ohrožených zvláště chráněných druhů živočichů.
Z toho vyplývá, že nelze škodlivě zasahovat jak do biotopu zvláště chráněných druhů živočichů, tak poškozovat zvláště chráněné živočichy jako takové. Proto pokud by jste takové protiprávní jednání pozorovala je nutno kontaktovat městskou či státní policii a toto jí sdělit. Jinak příslušným orgánem ochrany přírody a krajiny je v našem městě AOPK ČR, Regionální pracoviště SCHKO Žďárské vrchy, Brněnská 39, 591 01 Žďár nad Sázavou, kam je možno v pracovní době tyto informace podat.
Děkujeme, že si všímáte svého okolí a není Vám lhostejný osud populace kavky obecné ve Žďáře nad Sázavou.

Jaroslav Doubek, odbor ŽP