Odpověď jednotlivá

10. 9. 2016
Předmět: Začal nový školní rok a děti na přechodech Neumannova hlídají strážnici,
Dotaz: fajn. Dále se však děti v sídlišti pohybují po vozovkách, kde normální řidič nejede více jak 30. Ne však spěchající řidiči, kteří si tudy zkracují cestu. Ti dokonale využijí povolené 50. Je nějaký rozumný důvod, proč na vjezdech do sídliště neumístit tabule Zóna 30?
Hezký den!
Odpověď (oddělení projektů a komunikace):
Dobrý den
Podle § 4 písm. a) zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu platí, že:
„Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu.“
Ohleduplný řidič v obytné lokalitě přizpůsobí okolnostem svou rychlost a ze zkušeností vím, že takových řidičů je v dané lokalitě většina. Je možno pochybovat o tom, že by dopravní značení přimělo řidiče, který si tudy zkracuje cestu a ještě k tomu navíc pospíchá, v dodržení maximální povolené rychlosti.


Ing. Luboš Koubek,odbor dopravy